ANOTOMİ VE ÜREME SAĞLIĞI

NORMAL DOĞUMUN AKISI
Normal Doğum Nasıl Olur
Doğal doğumda, yani doğum etkinliğinin kendiliğinden başladığı, ilaç yardımı ya da cerrahi girişim olmadan norma) akışını sürdürdüğü durumda kadın, doğum etkinliğinin çeşitli aşamalarını değişik biçimlerde algılar; ancak, her şeyin en iyi biçimde olması için, bu etkinliğe tam olarak katılması gerekir.

Kasılmalar

Dölyatağı boynunun önce silinmesi, sonra da açılması tam olarak gerçekleşmediği sürece, doğum yatağında uzanmış durumda yatan kadın, dinleniyormuş gibi görünür. Oysa, kasılmaların birbirini izleyen evrelerine katılması gereklidir.

Hiç bir yatış biçimi, istemsiz olan kasılmaları bütünüyle durduramaz. Kasılmalar giderek şiddetlenir, uzar ve sıklaşır. Özellikle ilk doğumunu yapan kadında, hiç bir ilaç yardımı yapılmazsa, bu dönem 5-7 saat arasında değişir, hattâ 10 saate çıkabilir. Ağrılı dönemleri 10-20 saniye suren bu kasılma döneminin son bölümünde, her 2-3 dakikada bir gelen kasılmalar, ortalama 30-45 saniye sürer. Kadın her aşamada, nasıl davranması gerektiğini söyleyen ebenin uyarılarına göre davranmalıdır.

Devamını oku: NORMAL DOĞUM NASIL OLUR, NORMAL DOĞUM EVRELERİ

DÖL YATAĞI (rahim de denir)  Döl Yatağı

Memelilerde, doğum öncesi yavrunun geliştiği, armut biçiminde, çeperleri kaslı organ. Döl yolunun üst kısmında, sidik torbası ile göden bağırsağının arasındadır. Boyu 6-7 cm’dir. Döl yatağına açılan boyun kısmı ile üstteki daha büyük olan gövde kısmı, bir boğumla ayrılmıştır.

Fallop boruları aracılığıyla yumurtalıklara bağlanır. Fallop borularının yanında tutunmaya yarayan değirmi bağlar vardır. Döl yatağının çeperi ince zar, kalın kas ve mukoza tabakalarından oluşmuştur. İç zar çeşitli salgı ve mitoz bölünme sonucu oluşan doku değişimleriyle, döllenen yumurtayı beslemeye hazırdır. Ancak döllenme olmazsa orta ve yüzey tabakalar dışarı atılır. Bu duruma âdet hâli adı verilir. Döllenme gerçekleşip yavru büyümeye başlayınca döl yatağı da genişler; doğum sonrasıysa yine eski durumunu alır.

 

Devamını oku: DÖL YATAĞI, RAHİM

JİNEKOLOJİK CHECK UP NEDİR ? JİNEKOLOJİK KONTROLLER NASIL YAPILIYOR ?

Senede 1 kere yapılması gereken jinekolojik testlerdir.

Özellikle risk grubu kadınlarda kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Risk grubu: anne- baba- kızkardeş- erkekkardeş gibi yakınlarında kanser hastalığı olan kadınlardır. Özellikle meme kanseri; anne ve kızkardeşte varsa üzerinde durulması gereken önemli bir risk unsurudur.

Jinekolojik Muayene

Rahim ve yumurtalık kanserlerinde de durum aynıdır. Yakın akrabalarında bu tür kanser olan kadınlar risk grubu olarak değerlendirirler.

 

Rutin jinekolojik check-up'ı şunları içermektedir:

1- Kan sayımı
2-
Tam idrar tahlili
3-
Açlık kan şekeri
4-
Kandaki biokimyasal analizler
5-
Mamografi
6-
Ultrasonografi
7-
Kemik yoğunluğu 8- Tümör markerler 9- pap smear testi


Bu rutin tetkikler hastanın yaşına ve risk faktörlerine göre değerlendirip azaltılıp çoğaltılabilir ilave tetkikler istenebilir.

Devamını oku: JİNEKOLOJİK CHECK UP NEDİR ? JİNEKOLOJİK KONTROLLER NASIL YAPILIYOR ?

Nane çayının kısırlık yaptığı ortaya çıktı.

Nane Çayı Kısırlık Yapıyor
Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) yapılan bir araştırma Isparta ve çevresinde kaynatılarak içilen nanenin gebeliğin oluşumunu olumsuz etkilediğini ortaya koydu.


Isparta’da kaynatılarak tüketilen nanenin (Mentha Spicata Labiatea) üreme sağlığına etkisini araştıran Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Mungan, bu araştırmanın sonunda nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediğini belirledi.

Önce farelerde, sonra da insanlarda Isparta ve çevresinde çay gibi kaynatılarak tüketilen nanenin, rahim içi zarı (endometrium) üzerindeki etkilerini araştırdıklarını ifade eden Mungan, sıklıkla tüketilen nane çayının rahim içi zarındaki hücreleri tahrip ettiğini, bunun da gebelik olasılığını azalttığını tespit ettiklerini söyledi.


Halkın bitkileri bilinçsiz tüketiminin insan sağlığına etkilerini ortaya koymak için yaptıkları araştırmaya patoloji ve biyokimya bölümlerinin de destek verdiğini belirten Prof. Dr. Mungan, sonucun yılda 10 sayısı çıkan ünlü bilim dergisi Toxicology and Industrial Health de de yayınlandığını kaydetti. Böyle bir çalışmanın ilk kez yayınlandığına dikkati çeken Prof. Dr. Mungan, yurt dışındaki birçok araştırmacının kendilerini tebrik ettiğini ifade etti.

 

Devamını oku: NANE ÇAYI KISIRLIĞA YOL AÇIYOR ARAŞTIRMASI

SAĞLIKLI SPERM İÇİN NE YEMELİ - SAĞIKLI SPERM NASIL OLUR
Sağlıklı Spermler İçin Ne Yemeliyiz
- Sağlıklı spermler için bol bol domates yenmeli. Kırmızı meyvalar, sebzeler çok miktarda likopen içeriyor. Bu madde ayrıca prostat kanserinden de koruyor.


- Sağlıklı spermler için siyah dut yemelisiniz. Bu aileden olan çilek, yaban mersini, frambuaz da aynı şekilde yararlı olacaktır.

- Fasulye. kuru fasulye veya taze fasulye farketmez . Güçlü ve sağlıklı spermler için her ikisi de faydalıdır.

- Az yağlı yoğurt veya süt kalsiyum ve potasyum kaynağı olduğu için hem tansiyon sorunları hem de spermler için iyi.

- Somon balığı yemek, Omega 3 açısından zengin olduğu için sağlıklı spermler için gereklidir.

- Yulaf ezmesi spermlerinizin sağlığı için önemlidir, sağlıklı spermler için yulaf tüketmelisiniz.

- Karpuz içerdiği potasyumdan dolayı kan akışını düzenleyen bir meyva. Karpuzun yanı sıra kavun da yemeniz öneriliyor.

 

Devamını oku: SAĞLIKLI SPERM İÇİN NE YEMELİ - SAĞIKLI SPERM NASIL OLUR
100. DOĞUM GÜNÜNÜ ...
100 yaşında kadın
100. Doğum Yılını Kutlayan Kadın Uzun Yaşamın Sırrını Açıkladı :)
Read more
A. KADİR ASIL ADI ...
A Kadir - abdülkadir Meriçboyu
A. KADİR ASIL ADI ABDÜLKADİR MERİÇBOYU HAYATI A. KADİR, (asıl adı Abdülkadir Meriçboyu), (1917 İstanbul - 1985 İstanbul), şair. Ortaöğrenimini Eyüp Ortaokulu (1933), Kuleli Askerî Lisesi’nde ...
Read more
ALBERT EİNSTEİN İNSAN ...
Albert Einstein İnsan Analizi
Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ...
Read more
ANİDEN HIZLANAN ARABA
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
ARABA ANİDEN HIZLANIYOR
Read more
ARAPLARDAN İLGİNÇ ...
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
ARAPLARDAN İLGİNÇ BAĞIRMALAR GARİP SESLER
Read more
ATATÜRK'ÜN SESİNDEN ...
AUDİ A7 3D LAZER ...
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
Audi A7 3d Lazer Gösterisi Web Arkadaşta
Read more
AUDİ A7 3D LAZER ...
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
Audi A7 3d Lazer Gösterisi Web Arkadaşta
Read more
ÇILGIN BİR SEVİŞME TÜM ...
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
ÇILGIN BİR SEVİŞME TÜM HIZIYLA DEVAM EDERKEN NE OLABİLİR? Bu Videoyu İzlerken Çok Mu Erken Kutlama Yaptılar Acaba :)
Read more
DEVLET OPERA VE BALESİ ...
cache/resized/b4201b14b9905466ce21e079e99a5bc7.png
DEVLET OPERA VE BALESİ 2012 FESTİVAL TARİHLERİ 2. Ulusal Eskişehir Opera Günleri - Mart 2012 19. Uluslararası Opera ve Bale Festivali - Haziran-Eylül 2012 3. Uluslararası Opera Festivali - ...
Read more

Sj Basic News

100. DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAYAN KADIN

100. DOĞUM GÜNÜNÜ ...

100. Doğum Yılını Kutlayan Kadın Uzun Yaşamın Sırrını Açıkladı :)

A HARFİNİN ÖZELLİKLERİ A HARFİ NEDİR ?

A HARFİNİN ÖZELLİKLERİ A ...

A HARFİNİN ÖZELLİKLERİ A HARFİ NEDİR ? A, Türk alfabesinin birinci harfi. Sesbilim bakımından kalın, düz ve geniş ünlü. Fenike alfabesinden türemiş başka birçok alfabenin de ilk harfi olan A, bazı ...

A. KADİR ASIL ADI ABDÜLKADİR MERİÇBOYU HAYATI

A. KADİR ASIL ADI ...

A. KADİR ASIL ADI ABDÜLKADİR MERİÇBOYU HAYATI A. KADİR, (asıl adı Abdülkadir Meriçboyu), (1917 İstanbul - 1985 İstanbul), şair. Ortaöğrenimini Eyüp Ortaokulu (1933), Kuleli Askerî Lisesi’nde ...

ABADAN, ABADAN KENTİ, ABADAN ŞEHRİ

ABADAN, ABADAN KENTİ, ...

ABADAN, ABADAN KENTİ, ABADAN ŞEHRİABADAN, Güneybatı İran’da, Huzistan bölgesinde, Şattülarap (Basra Körfezi) ve Karun deltasında, aynı adı taşıyan ada üzerinde kurulu kent. Nüfusu 330.000 (2005). ...

ABAKA HAN KİMDİR ? HÜKÜMDAR ABAKA HAN

ABAKA HAN KİMDİR ? ...

ABAKA HAN KİMDİR ? HÜKÜMDAR ABAKA HAN ABAKA HAN, (1234 Moğolistan -1282 Moğolistan), İlhanlı Moğol devletinin ikinci hükümdarı. Cengiz Han’ın torunu, Hulagu Han’ın oğludur. Babasının ölümü üzerine ...

ABAKAN, ABAKANLAR, HAKAS CUMHURİYETİ

ABAKAN, ABAKANLAR, HAKAS ...

ABAKAN, ABAKANLAR, HAKAS CUMHURİYETİ ABAKAN, Rusya’da yaşamakta olan Türk kavimlerinden bir grup ve bunların yaşadığı Hakas Cumhuriyeti’nin merkezi olan kent. Nüfusu 165.197 (2003). Kent, Yenisey ...

Yandex.Metrica